Kelachay Municipality
سال 1400؛ سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
موقعیت اقتصادی
۱۳۹۴/۰۶/۰۶

کلاچای به خاطر موقعیت استراتژیک و خاص خود و مرکزیت جغرافیایی، خیلی زود به مرکزاقتصادی شهرهای اطراف تبدیل شد.

در شهرستان رودسر که شامل شش شهر(رودسر، املش، کلاچای، رحیم آباد، واجارگاه، چابکسر) بود و در حال حاضر املش از رودسر جدا و به شهرستان مسقلی تبدیل شده‌است، کلاچای در مرکز جغرافیایی آن‌ها واقع شده و تمام راه‌ها به آن ختم می‌شود.

مردم برای عرضه محصولات خود به آنجا می‌آمدند و کم‌کم کلاچای به خاطرفرهنگ بالای مهاجر‌پذیربودن وموقعیت جغرافیایی مناسب گوی سبقت را از شهرهای همسایه خود ربود و شکل شهری به خود گرفت. کلاچای از دیربازمرکز داد و ستد محصولات کشاورزی بوده و پنج‌شنبه‌ بازار آن مهم‌ترین و معروف‌ترین بازار محلی شرق گیلان است. بازار کلاچای دست‌ کم از سال ۱۳۰۰ به این سو همواره نزد مردم منطقه معروف بوده‌است. در سال‌های دورتر، یعنی زمانی که بار و مسافر بر پشت اسب و استر حمل می‌شد، کلاچای بنگاه حمل کالا و مسافر به اطراف بود.

این شهر به لحاظ جغرافیایی در محلی قرار دارد که تا پیش از پیدایش وسایل نوین حمل و نقل، مرکز تمام روستاهای واقع در کوهستان‌های البرز تا سرحد قزوین بوده‌است. امروزه هم که یک جاده کوهستانی پرپیچ وخم اما زیبا وکم‌نظیرکلاچای رابه قزوین متصل کرده و رفت وآمدراآسان کرده، بیشترمحل مراجعه روستاییان اطراف واقع می‌شود. چنین موقعیتی به کلاچای نقشی خاص بخشیده و اقتصاد آن را با توجه به کشتزارهای وسیع برنج اطراف آن درخور اعتنا ساخته‌است.

در واقع، کلاچای از زمان‌های دور به خاطر همین مزارع برنج، از یک سو انبار غذایی روستاییان به حساب می‌آمده و از سوی دیگر چون تمام روستاییان کالاهای خود را برای عرضه و فروش به آنجا حمل می‌کردند، مرکز گوشت و تخم مرغ و لبنیات ،ماهی برای شهرنشینان ساحل خزر به شمار می‌آمده‌است. علاوه بر این، چون تمام مسافران بخش کوهستانی البرز ناگزیر باید از آنجا می‌گذشتند، نوعی مرکزیت توریستی هم یافته بوده‌است.

شهرداری
کلاچای