Kelachay Municipality
سال 1400؛ سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
تفکیک زباله از مبدا مستلزم برنامه ریزی و آموزش همگانی است
۱۳۹۹/۰۶/۱۸

تفکیک زباله از مبدا مستلزم برنامه ریزی و آموزش همگانی است

سرپرست شهرداری کلاچای با تاکید بر اجرایی شدن بهتر فرایند طرح تفکیک زباله از مبدا آن را مستلزم برنامه ریزی و آموزش همگانی و مشارکت بیشتر مردم عزیزدر این طرح دانست.

خانم دکتر سمیه تقی پور روز جمعه 99/6/14 در جلسه بررسی مسائل و مشکلات در حوزه پسماند و ارائه طریق برای برون رفت از وضعیت کنونی با مدیران بخش خصوصی با بیان اینکه در حوزه طرح تفکیک زباله از مبدا همه مردم باید نقش مسئولانه داشته باشند افزود : در چنین شرایطی حصول به نتیجه مطلوب امکان پذیر خواهد بود .

وی با اشاره بر توجه بیشتر به انجام تبلیغات میدانی در حوزه طرح تفکیک زباله از مبدا ابراز امیدواری کرد تحقق این امر بتواند به کاهش تولید زباله و مدیریت در این عرصه منتهی شود.

سرپرست شهرداری کلاچای در ادامه سخنان خود  بهم خوردن تعادل و توازن موجود در اکوسیستم کشور را در سال های اخیر ،  نتیجه تخریب  محیط زیست ، تولید آلودگی های متعدد و عدم توجه به بوم شناسی  ذکر که متاسفانه مشکلات متعددی را ایجاد کرده است.

دکتر تقی پور همچنین از دیگر دلایل  بهم خوردن  تعادل محیط زیست کشور را افزایش آلودگی های مختلف نظیر آلودگی هوا ، آب ، خاک ، عدم مدیریت پسماند و دفع بهداشتی زباله ها و ورود پساب های شهری و  کشاورزی دانست .

وی ادامه داد :  پسماندهایی که به صورت معمول از فعالیت روزمره انسان ها در شهرها ، روستاها و خارج از آنها تولید می شود از قبیل زباله های خانگی و نخاله های ساختمانی ، جمع آوری ، دفع ، بازیافت و مدیریت پسماند در ایران با توجه به نوع و کیفیت پسماند با سایر کشورهای جهان تفاوت دارد.

به گفته وی ، در حال حاضر مدیریت پسماند شهری از مسائل اصلی شهرداری های سراسر کشور به حساب می آید و متاسفانه هزینه های قابل توجهی را بر مدیریت شهری تحمیل می کند.

سرپرست شهرداری کلاچای به شاخص های توسعه پایدار در کشور اشاره و آنها را شامل چهار گروه اجتماعی ، اقتصادی ، بنیادی و زیست محیطی بر شمرد.

دکتر تقی پور با یاد آوری این مطلب که تولید انواع پسماند در زندگی انسان ها امری اجتناب ناپذیر است تصریح کرد : بی شک عدم توجه به این موضوع می تواند تاثیر زیادی در تخریب محیط زیست ، طبیعت و سلامت انسان داشته باشد.

 

 

شهرداری
کلاچای