سال1397؛سال حمایت از کالای ایرانی
طرح تفکیک از مبداء

با توجه به اینکه روزانه بیش از 6 تن زباله در شهر کلاچای  تولید می شود و دفع و دفن این مقدار زباله علاوه بر مشکلات زیست محیطی که بدنبال خواهد داشت باعث به هدر رفتن میزان زیادی از سرمایه های ملی کشور می گردد ، لذا اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا باتوجه به نیاز شهروندان و ارتقای سطح خدمات رسانی به آنها به روشهای مختلف به شرح ذیل در سطح شهر کلاچای از سال 1393 به اجرا گذاشته شده است

 

 

موارد صورت پذیرفته از تیرماه سال سال 1393 در مقوله تفکیک زباله از مبداء در شهرداری کلاچای

 

1_  پیگیری و عقد قرارداد با پیمانکار (یکسری یکی از سند قرارداد)

 

2_  تبلیغات محیطی :

 اعم از تحریر پرده های هشت متری با مضامین اهمیت بازیافت و نصب در سطح شهر .

طراحی و چاپ بنر و نصب آن در میادین و خیابانهای اصلی شهر .

طراحی و چاپ برگه های A3 نصب در ادارات و مساجد.

طراحی و چاپ برگه های A5پخش در تمام شهر (منازل).

طراحی و چاپ بولتن و بروشور.

 

3_ توزیع سطل مخصوص جمع آوری کاغذ در سطح ادارات و برخی از منازل.

 

4_  هماهنگی با آموزش و پرورش در جهت آموزش دانش آموزان در سطوح مختلف.

 

5_ هماهنگی با اداره حفاظت ومحیط زیست شهرستان رودسر _ بخشداری و تعدادی از روساء ادارات بخش کلاچای و با حضور مدیران و دانش آموزان مدرسه غیر انتفاعی شریعت در روز پاک در ساحل شهر کلاچای طی مراسمی ضمن جمع آوری زباله ها این روز بزرگ گرامی نگه داشته شد.

 

6_ توزیع بولتن های آموزشی در خصوص بازیافت و در مساجد و نماز جمعه.

 

7_ باتوجه به پیشنهاد شهردار و هماهنگی با اداره محترم آموزش و پرورش در پی جذب دانش آموزان به نام همیار حافظان محیط زیست میباشیم.

 

 8_ راه اندازی ایستگاه ثابت بازیافت _دفتر مدیریت پسماند

 

9_ همکاری با پیمانکار : در اختیار گذاشتن خودرو جهت جمع آوری بازیافت دو روز در هفته روزهای یکشنبه و سه شنبه

 

10_ تهیه کیسه زباله به تعداد 3000عدد و با طراحی و چاپ مطلب با مضامین پسما ند و توزیع همراه با بسته های فرهنگی نوروز 94 بین مسافران گرامی.

 

11_ تهیه و توزیع کتاب های مخصوص بازیافت بین دانش آموزان و خانواده ها.

 

12_ اطلاع رسانی از طریق سایت شهرداری _ ارسال پیامک و روزنامه

13- اجرای طرح پاکسازی طبیعت ( ساحل نگین شمال کلاچای ) .

 

14-با جمع آوری اطلاعات اولیه و مشخص شدن میزان مشارکت در مناطق مختلف شهر بررسی مناطق دیگر شهر برای در اولویت قرار دادن جهت اجرای طرح با توجه به شاخص هایی از جمله نزدیکی به مناطق اجرای طرح ، ظرفیت پذیرش طرح با توجه به وضعیت فرهنگی ساکنین مناطق و تراکم جمعیتی در واحد سطح ( وجود آپارتمان ها ) و غیره در دستور کار قرار گرفت که مناطقی از جمله کوچه های تربیت 1-2 ... در ضلع غربی خیابان آیت الله کاشانی و مجموعه های مسکونی واقع در خیابان مفتح جنوبی ( جنب بخشداری) و ضلع غربی شهرک بسیج ( مسکن مهر) کوچه های شقایق 6 ـ 8 ـ 10 جهت اولویت اجرای برنامه های آشنایی ساکنین با طرح مشخص گردید .

 

15ـ گسترش محدوده اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا با موافقت و تاکید مسئول جدید حوزه خدمات شهری شهرداری کلاچای با در نظر گرفتن آموزش ها و هماهنگی های دوماهه اخیر در مناطق جدید شهر در دستور کار قرار گرفت و کوچه های تربیت 1 و 2 به مناطق تحت پوشش طرح تفکیک افزوده شد و در ادامه نیز کوچه های ثامن 1 ، ثامن 2 و ثامن 3 (جنب بخشداری کلاچای) تحت پوشش طرح تفکیک از مبدا قرار گرفت .

 

16ـ مراجعه حضوری و هماهنگی مجدد با خانوار های ساکن کوچه های تربیت 1 و 2 جهت اجرای طرح تفکیک در آن مناطق در تاریخ 95/1/22.

 

17ـ آموزش چهره به چهره و سنجش میزان آمادگی واحد های صنفی سطح شهر نیز در 2 برنامه مشخص در سال 94  در تاریخ های 28 بهمن و 6 اسفند انجام گرفت که نشان دهنده آمادگی کسبه جهت همکاری با طرح بود . عملی شدن طرح تفکیک از مبدا در بازار مستلزم هماهنگی و تامین امکانات به منظور جمع آوری روزانه بود که پس از هماهنگی با مسئول جدید حوزه خدمات شهری کلاچای و استقبال ایشان مجددا هماهنگی های حضوری با تعدادی از واحد های صنفی سطح شهر در تاریخ 29 / 1 / 95 انجام گرفت و انشاله با عملی شدن جمع آوری روزانه زباله خشک از واحد های صنفی شهر ، آموزش و جلب همکاری واحد های صنفی با سرعت بیشتری ادامه خواهد یافت .

 

18ـ در تاریخ 94/12/09پیمانکار در زمان اجرای طرح جمع آوری زباله های تفکیک شده از درب منازل شهروندان در منطقه شهرک بسیج کلاچای تعدادی کادو جهت تقدیر از همکاری کودکان با این طرح به کودکانی که جهت تحویل زباله مراجعه نمودند اهدا کرد که در تاریخ 25 اسفند نیز مشابه این طرح برای کودکان مناطق شهرک اندیشه و ضلع شمالی خیابان مطهری شرقی انجام گرفت .

 

19ـ در روز جمعه 95/1/06پیمانکار اقدام به توزیع پلاستیک زباله در بین مسافران نوروزی که از شهر کلاچای عبور میکردند نمود تا شاید در کاهش زباله ریزی در خیابان ها و مسیر ها موثر باشد .

 

20ـ اجرای طرح پاکسازی طبیعت ( ساحل نگین شمال کلاچای ) در تاریخ 94/1/20. که برگزاری این برنامه شامل مراحل زیر بوده :

 

21ـ ارائه پیشنهاد مکتوب به شهرداری در نامه شماره 14/195 بتاریخ 95/1/10و دریافت موافقت شهردار محترم .

 

22ـ مکاتبه با ادارات مرتبط در سطح شهرستان و هماهنگی و دعوت از آنها جهت حضور در مراسم .

 

23ـ تهیه تعداد 30 عدد کادو از طرف پیمانکار بعلاوه 30 عدد توسط روابط عمومی شهرداری جهت اهدا به دانش آموزان شرکت کننده در مراسم .

 

24ـ هماهنگی و اطلاع رسانی به NGO ها و تشکل های محیط زیستی منطقه .

 

25ـ اجرای طرح پاکسازی ساحل کلاچای ( شهرک شقایق ) به مناسبت هفته زمین پاک در تاریخ 10 / 2 / 95 که فعالیت های محول شده به پیمانکار طرح تفکیک در جلسه هماهنگی با مسئولین شهرداری به شرح زیر می باشد :

 

26ـ دعوت از مسئولین و کارکنان ادارات سطح شهرستان به صورت کتبی ( امام جمعه ، بخشدار و مجموعه بخشداری ، دانشگاه پیام نور کلاچای ، اداره حفاظت محیط زیست ، هلال احمر ، آموزش و پرورش و سایر ادارات دولتی).

 

27ـ هماهنگی با NGO ها و تشکل های مردمی منطقه .

 

28ـ اطلاع رسانی عمومی از طریق شبکه های اجتماعی .

 

29 ـ تهیه نایلون زباله و دستکش یکبار مصرف .

 

30ـ ایجاد وبلاگ  و پست الکترونیکی جهت اطلاع رسانی و ایجاد ارتباطات مناسب ( که در صورت ادامه اجرای طرح پس از مدت دوماهه به صورت سایت ارتقا خواهد یافت ) .

آدرس وبلاگ : www.t-kelachay.mihanblog.com

پست الکترونیک : tafkik.kelachay@gmail.com

 

31ـ اجرای طرح و جمع آوری زباله تفکیک شده از درب منازل در روز های یکشنبه و سه شنبه هر هفته توسط عوامل شهرداری کلاچای انجام گرفته که عمده زباله های جمع آوری شده در محل دپو به ترتیب میزان ، بطری ها و ظروف پلاستیکی (PET) ، کاغذ و مقوا ، نایلون ، فلزات ، ظروف شیشه ای و غیره می باشند .

 

 

32ـ تفکیک و جداسازی بخشی از زباله های جمع آوری شده نیز در 4 مرحله در تاریخهای 23،22،16،10، اسفندماه انجام گرفت که شامل کارتن و مقوا جمع آوری شده در طرح به وزن 76 کیلو گرم ، بخشی از فلزات جمع آوری شده به وزن 68 کیلوگرم و مقداری از ظروف و بطری های پلاستیکی و سبد پلاستیکی جمع آوری شده در طرح  به وزن 103 کیلوگرم و 19 کیلوگرم ظروف شیشه ای بوده که پس از جدا سازی از محل دپو خارج شده و به چرخه ی بازیافت جهت تولید مجدد محصولات جدید ارسال شده است .

 

فعالیت های فرهنگی :

 

33ـ برگزاری  9 جلسه با افراد پیشرو فرهنگی شهر ، فرهنگیان فعال یا بازنشسته شهر  و سایر افرادی که در زمینه فعالیت های فرهنگی پیشگام هستند با هدف جذب همکاری و استفاده از تجربیات و اطلاعات آنان جهت هرچه بهتر اجرا شدن طرح .

 

34ـ ارائه آموزش ها و معرفی طرح در حاشیه مراسم پاکسازی ساحل نگین شمال کلاچای به حاضرین و خانواده های دانش آموزان شرکت کننده در طرح .

 

35ـ معرفی طرح تفکیک زباله از مبدا و تشریح مزایای آن برای محیط زیست به دانش آموزان مدارس شهدای معلم و شهید شعبانی در حاشیه اهدای جوایز دانش آموزان شرکت کننده در برنامه پاکسازی ساحل نگین شمال .

 

36ـ طراحی ، چاپ و نصب بنر توسط پیمانکار جهت اعلام روز ها و ساعات اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا در مناطق جدید تحت پوشش طرح .

 

37ـ تهیه و چاپ متنی جهت تقدیر از خانوار های پیشرو و با فرهنگ شهر که در طرح تفکیک زباله از مبدا همکاری دارند و اهدا به بخشی از شهروندان در کنار اهدا هدیه به کودکان در تاریخ 9/12/09و 94/12/25.

 

38ـ استفاده از امکانات فضای مجازی جهت فرهنگ سازی و ترویج همکاری شهروندان و معرفی طرح توسط شهروندان به یکدیگر که از تاریخ 10 اسفند 94 از طریق اپلیکیشن های ارتباطی فضای مجازی بر روی تلفن های همراه و وبلاگ ایجاد شده برای طرح آغاز گردیده .

 

مذاکرات :

39ـ مذاکره جهت اعلام اجرای طرح در سطح شهر و معرفی طرح و نحوه اجرا در ادارات وسازمان های شهر ( به عنوان مثال : تامین اجتماعی کلاچای 94/11/27، بانک کشاورزی کلاچای 94/11/27، آموزش و پرورش کلاچای 94/12/02، جهاد کشاورزی کلاچای 94/12/06و غیره ) انجام گرفته .

 

40ـ در 2 جلسه ، پیمانکار حضورا و بصورت شفاهی اجرای طرح را در تاریخ 94/11/26به اطلاع اداره آموزش و پرورش کلاچای رسانید و به دنبال آن در تاریخ  94/12/01نیز جلسه ای با معاونت اداره آموزش و پرورش برگزار شد که در جهت نحوه همکاری با مدارس و برگزاری جلسه هماهنگی با مدیران و مربیان پرورشی مدارس بخش کلاچای انجام گرفت که اجرای آن به سال 95 موکول گردید و در فروردین 95 نیز 2 جلسه در تاریخ 95/1/16( با حضور رئیس آموزش و پرورش ، معاونت پرورشی و مسئول برنامه های آموزشی اداره ) و 95/1/21( با رئیس آموزش و پرورش کلاچای ) انجام گرفت . همچنین آموزش و پرورش آمادگی خود را جهت الزام تمامی مدارس تحت نظر خود به اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا اعلام نموده که اجرایی شدن این توافق مستلزم فراهم شدن شرایط و امکان جمع آوری روزانه می باشد

 

41ـ برگزاری جلسه با رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودسر و استفاده از راهنمایی های ایشان و همکاری اداره محیط زیست جهت ارتباط پیمانکار با NGO های منطقه و فعالان زیست محیطی .

 

42ـ مذاکره با 2 جایگاه عرضه فرآورده های سوختی ( پمپ بنزین سلطانی و پمپ بنزین احمدی ) با هدف نصب سطل زباله برای جمع آوری زباله های خشک مراجعین آنها انجام گرفت و موافقت مالکین جایگاه ها اخذ گردید که در صورت اجرای جمع آوری روزانه امکان نصب سطل در این دو جایگاه توسط پیمانکار فراهم می باشد .

 

43ـ مذاکره با مدیر موسسه ی " سرزمین ایده آل ما " جناب آقای مهندس پیمان بازدیدی در تاریخ 94/12/12جهت برنامه ریزی اجرای دو برنامه زیست محیطی مردمی در سطح شهر کلاچای انجام گرفت که پیمانکار از تجربیات و اطلاعات ایشان جهت اجرای بهتر طرح بهره مند گردید و همکاری با آن موسسه نیز آغاز گردید .

 

44ـ مذاکره با کمیته کشاورزی و محیط زیست " انجمن علمی هواشناسی گیلان " جهت همکاری دو جانبه و اجرای برنامه های زیست محیطی در سطح شهر کلاچای در حال انجام است و از تاریخ 94/11/17( اولین جلسه ) تا امروز جلساتی برگزار گردیده .

 

45ـ مذاکره با موسسه" رفتگران طبیعت گیلان" جهت برگزاری برنامه های  زیست محیطی در سطح شهر کلاچای به صورت کتبی انجام گرفته است که خروجی آن با حضور اعضای این تشکل در برنامه پاکسازی ساحل نگین شمال مشاهده گردید .

 

46ـ آغاز طرح جمع آوری روزانه زباله خشک تولیدی واحد های صنفی و ادارات و مدارس سطح شهر کلاچای که بر اساس هماهنگی های صورت گرفته در چند روز آینده آغاز خواهد شد .

 

برنامه های آتی :

ـ تهیه کارت عضویت در طرح و تخصیص کد به خانوار های همکار در طرح با هدف ارتباط و شناسایی راحت شرکت کنندگان در طرح و مدیریت دقیق تر طرح تفکیک زباله از مبدا .

 

ـ استمرار اهداء جوایز به خانوار های شرکت کننده در طرح ، به تناسب بودجه مالی پیمانکار .

 

ـ اجرای 2 طرح تحقیقاتی در قالب پایان نامه های دانشجویی با موضوع تفکیک زباله از مبدا  . دانشجویان متقاضی در حال انجام مراحل قانونی در دانشگاه های خود ( دانشگاه آزاد اسلامی رشت و آستانه اشرفیه ) می باشند که در صورت اتمام مراحل ، به پیمانکار و شهرداری کلاچای جهت ادامه کار معرفی خواهند شد .

 

ـ گسترش محدوده اجرای طرح به سایر مناطق حوزه شهر کلاچای .

 

آخرین اخبار و اطلاعات از طرح تفکیک از مبداء در صفحه اختصاصی مدیریت پسماند(اینجا کلیک کنید)

شهرداری
کلاچای
  • بازدید کل : 1064939
  • بازدید سال : 138986
  • بازدید ماه : 36158
  • بازدید هفته : 5774
  • بازدید روز : 343